Pin Up promosyon kampanyası
Haberler

Çoğu Amerikalı, Roe – Wade Yürürlükten Kaldırılmasını İstemiyor. Birçoğu da Kürtaj Kısıtlamalarını Desteklemektedir.

Haftalık anket toplantısı Pollapalooza’ya hoş geldiniz.

Pazartesi günü, ABD Yüksek Mahkemesi yüksek profilli olduğu kesin olan tartışmaları dinlemeyi kabul etti. Roe v. Wade davasında 1973 kararına göre anayasal kürtaj hakkına meydan okuyan bir Mississippi yasası ile ilgili dava. Sorun, eyaletlerden sonra çoğu kürtaj yasağıdır 15 hamilelik haftaları, Roe’dan yaklaşık iki ay önce ve Planlı Ebeveynlik v. Casey gibi sonraki kararlara izin verin.

Bu, mahkemenin Roe’ye doğrudan itirazda bulunmayı uzun zamandır ilk kez kabul etmesi ve henüz erken – sözlü tartışmalar en azından sonbahara kadar olmayacak – yani yapmayacağız Amerikalıların kürtaj veya bu özel durum hakkında ne düşündüklerine dair birçok yeni anket var. Yine de önceki anketlerden biliyoruz ki, kürtajla ilgili kamuoyu karmaşık bir tablo çiziyor. Amerikalıların çoğu Roe’u yürürlükten kaldırmak istemiyor, ancak birçoğu, şu anda Roe uyarınca izin verilenden daha önce kürtajla ilgili bazı kısıtlamalar konusunda rahat.

Mahkemenin Roe’yi onaylaması gerekip gerekmediği sorusu üzerine, anket Açık: Amerikalılar mahkemenin bunu korumasını istiyor. Bu anketlerin hepsi Ekim ayına ait, ancak büyük ölçüde aynı hikayeyi anlatıyorlar. Olası seçmenlerin yüzde altmış altısı Quinnipiac Üniversitesi’ne, bir kadının kürtaj hakkını belirleyen Roe kararına katıldıklarını söyledi. Bu arada, kayıtlı seçmenlerin yüzdesi 62 ABC News’e / Yüksek Mahkeme’nin Roe’yi desteklemesi gereken Washington Post; 24 yüzde iktidarın devrilmesini istediklerini söyledi. Olası seçmenlerin yüzde altmış ikisi Fox News’e Roe’nun olduğu gibi kalması gerektiğini söyledi. Kaiser Aile Vakfı, Amerikalıların yüzde 69 Yüksek mahkeme Roe’yu devirecek.

Üçüncü bir tarafın uygulanabilir olması için ne olması gerekirdi

Gallup, o zamandan beri Amerikalıların kürtaj hakkındaki görüşlerini sorguluyor. en azından 1975, sürekli olarak kürtajı yasal tutmanın en azından çoğunun lehine olduğunu buldu – ancak aşağıdaki çizelgede gösterildiği gibi, çoğu hala kürtajın yalnızca belirli koşullar altında yasal olması gerektiğini düşünüyor. Bununla birlikte, Amerikalıların beşte birinden fazlası kürtajın her koşulda yasadışı olması gerektiğini söylemiyor.

Pew Araştırma Merkezi benzer buldu Amerikalıların çoğunun – 61 yüzde – söz konusu kürtaj her durumda veya çoğu durumda yasal olmalıdır; 39 yüzde, tüm veya çoğu durumda yasa dışı olması gerektiğini söyledi. Muhafazakar Cumhuriyetçiler ve beyaz evanjelikler kürtaja en çok karşı çıkan iki grup olmaya devam ediyor, çünkü 78 yüzde ve 77 yüzde, Pew’e yasadışı olması gerektiğini söyledi tüm veya çoğu durumda.

Ve partizan kürtaj konusunda bölünmeler devam ederken (Demokratlar kürtajın yasal kalmasını tercih etme eğilimindeyken Cumhuriyetçiler bunu yapma eğilimindedir), mesele çoğu zaman yapıldığı kadar politize olmayabilir. Örneğin, Gallup, Mayıs ayında 2018, çoğu Amerikalının hamileliğin ikinci ve üçüncü trimesterinde kürtaja karşı çıktığını tespit etti. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından toplanan verilere göre son üç aylık dönemde kürtaj son derece nadirdir. Gallup’a göre 81, hamileliğin son üç ayında kürtajın yasa dışı olması gerektiğini söyledi 65 yüzde 65 İkinci üç aylık dönem. Bir üçüncü (34 yüzde) ilk üç ayda yasadışı olması gerektiğini söyledi.

Görünüşte bu, birçok Amerikalının şu anda ön taraftaki Mississippi yasasına karşı çıkmayabileceği anlamına geliyor. Yüksek Mahkemenin 15 haftalar, hamileliğin ikinci üç aylık dönemine denk gelir. Bununla birlikte, bu anket sorularının ifadesi, kanunun, Roe’nin fetal canlılık olarak belirlediği şeye veya bir fetüsün rahim dışında hayatta kalabileceği noktaya doğrudan meydan okuduğu gerçeğini yakalayamamaktadır – genel olarak dikkate alınır 24 haftalar. Florida Eyalet Üniversitesi hukuk profesörü Mary Ziegler, sonuç olarak, Roe’u devirmek istemediklerini söyleyenler ile ikinci ve üçüncü trimesterde kürtaja karşı olduklarını söyleyenler arasında genellikle bir kopukluk olduğunu söylüyor. kürtaj yasasının tarihi ve siyaseti ve “Kürtaj ve Amerika’da Hukuk” kitabının yazarı.

“[support for] Roe ile ilgili olarak yaptığınız sayıları görme eğiliminizin nedeni, insanların Roe’yu devirmenin hamileliğin erken dönemlerinde kürtajı ve yasaklamayı potansiyel olarak yasaklayan kanunlara kapı açmak anlamına geldiğini fark etmesidir. tüm kürtajlar, ”dedi Ziegler. Roe’nin yürürlükten kaldırılması konusundaki endişenin, önümüzdeki dönem Yüksek Mahkeme önüne çıkacak yasalar gibi yasaları uygulamaktan çok, hamileliğin erken aşamalarında kürtaj yasaklarına kapıyı açmayı istememekle ilgili olduğunu da sözlerine ekledi. Ziegler, “İnsanlar yasal olan ancak kısıtlı kürtaj olan statükodan nispeten memnunlar” dedi. “Roe sonrası bir dünya muhtemelen pek çok eyalette böyle olmazdı. Kürtajın tamamen yasaklanması olur. ”

The New York Times’ın yakın tarihli bir raporu, kürtaj kliniklerinin, özellikle Güney ve Orta Batı’da zaten az sayıda ve çok uzak olduğunu tespit ederek bu noktayı vurguluyor. Mississippi’deki gibi yasalar ya da Roe’un kendisini devirmek, bu bölgelerdeki kadınların yanı sıra fakir ve yakındaki tıbbi tesislere kolay erişimi olmayanlar üzerinde de orantısız bir etkiye sahip olacaktır.

Bu noktada, yargıçların nasıl yöneteceklerini bilmek için henüz çok erken, ancak kararları büyük olasılıkla gelecek yıl, hem Cumhuriyetçileri hem de Demokratları ara sınavlara girmeye motive etmek için tam zamanında gelecek. Son zamanlarda kürtaj özellikle Demokratlara enerji verdi. Bir yaz 2018 Pew anketi – o zamanki Başkan Donald Trump’ın muhafazakar yargıç Brett Kavanaugh’u Supreme’e aday göstermesinden üç aydan kısa bir süre sonra yayınlandı Mahkeme – Demokratların kürtajın nasıl oy verecekleri konusunda önemli bir faktör olduğunu söyleme olasılıklarının giderek arttığını tespit etti: 61 partideki seçmenlerin yüzdesi kürtajın o yılki oyları için çok önemli olduğunu söylerken 10 yıllar önce, yalnızca 34 Demokratik seçmenler aynı şeyi söyledi. Bununla birlikte, ne Demokratlar ne de Cumhuriyetçiler geçen yılki seçimlerden önce kürtajla ilgilenmiyorlardı: Sadece Pew’e göre, genel olarak kayıtlı seçmenlerin yüzdesi kürtajın o yılki siyasi kararlarında çok önemli bir faktör olacağını söyledi. Mahkemenin nihayetinde neye karar vereceğine bağlı olan pek çok şey var, ancak sonucun ara sınavlar üzerinde gerçek bir etkisi olması oldukça olası.

Diğer yoklama ısırıkları

  • En yeni COVID’e rağmen – 19 CDC’den, tamamen aşılananların maskelerini atmasına izin veren yönergeler dış mekan ve belirli iç mekan ortamlarında, yetişkinlerin çoğu Morning Consult’a çoğu durumda maske takmaya devam etmeyi planladıklarını söyledi. Ankete göre, yaklaşık yarısı ( Yüzde (yüzde)) maske olmadan dışarıda yemek yemenin rahat olduğunu söylerken Yüzde bir restoranda kapalı mekanda yemek yemek konusunda aynı şeyi söyledi. Yaklaşık dörtte bir (26 yüzde) maskesiz konserlere, spor etkinliklerine veya doktor muayenehanesine gitmeyi rahat hissedeceklerini söyledi.
  • Johnson & Johnson COVID’ine halkın güveni – 19 CDC ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi kararının ardından aşı nispeten düşük kalmaya devam ediyor yönetimini duraklatmak için Nisan ayında. The Economist / YouGov tarafından Salı günü yayınlanan bir ankete göre, yalnızca 58 Demokratların yüzdesi ve Cumhuriyetçilerin yüzde . yüzde ve 44 Şubat ayında sırasıyla yüzde.
  • Yeni bir NPR / PBS NewsHour / Marist anketine göre, sadece 17 Amerikalıların yüzdesi ırk ilişkilerinin bugün bir yıl öncesine göre daha iyi olduğuna inanıyor. George Floyd’un öldürülmesinin birinci yıl dönümünden yaklaşık üç hafta önce düzenlenen ankette ayrıca Siyah Amerikalıların çoğunun (79 yüzde) Başkan Biden ile beyaz üstünlüğünün “bugün vatan için en ölümcül terörist tehdit” olduğu konusunda hemfikirken 41 beyaz Amerikalıların yüzde aynı şeyi söyledi.
  • Wyoming Temsilcisi Liz Cheney’nin 3 numaralı liderliğinden çıkarılmasından sonra pozisyonunda, GOP’un parçalanabileceği (veya aynı kalabileceği) dört yolu gösterdim. The Economist / YouGov’un yeni anketine dayanarak, çoğu Cumhuriyetçi Trump’tan ve varsayılan olarak Trumpizm’den vazgeçmeye hazır görünmüyor. Ankete göre, yalnızca 10 Cumhuriyetçilerin yüzde biri, eski cumhurbaşkanını desteklemeyen orta dönemlerde bir GOP kongre adayına oy vereceğini söyledi.
  • Cumhuriyetçi kongre liderleri, ABD Kongre Binası’ndaki 6 Ocak ayaklanmasını bağımsız olarak soruşturmak için iki partili bir komisyona muhalefetlerini dile getirirken , Monmouth Üniversitesi tarafından anket yapılan Amerikalıların çoğu (53 yüzde) böyle bir komisyonun kurulmasından yana olduklarını söyledi. Bu, 62 Demokratların yüzdesini ve 48 Cumhuriyetçilerin yüzdesi. Ayrıca, Kongre Binası Polisinin şiddete hazırlık konusundaki başarısızlığını araştırmak için yaygın bir halk desteği vardır ( yüzde), ülkedeki militan gruplarının büyümesi (76 yüzde ) ve olayda beyaz milliyetçiliğin oynadığı rol (70 yüzde) .

Biden onayı

çoğu amerikalı, roe - wade yürürlükten kaldırılmasını istemiyor. birçoğu da kürtaj kısıtlamalarını desteklemektedir.

FiveThirtyEight’ın başkanlık onay izleyicisine göre,

Perşembe günü saat 17: 00’den itibaren.

“data-footnote-id =” 1 “href =” http://fivethirtyeight.com/#fn-1 “> 1 52. Amerikalıların yüzde 9’u Biden’ın başkan olarak yaptığı işi onaylarken 40. Yüzde 9 onaylamıyor (+ net onay derecelendirmesi . 0 yüzde puan.) Geçen hafta bu saatlerde, 52. Yüzde 9 onaylandı ve 40. Yüzde 8 onaylanmadı (+ net onay puanı) . 2 puan). Bir ay önce Biden, 53. Yüzde 5 ve 39. Yüzde 6 (+ net onay puanı . 8 puan).

Temsilci Liz Cheney’in GOP’ta bir evi yoksa, kim var?

Partizanlık salgın davranışımızı nasıl açıklıyor | FiveThirtyEight Politics Podcast

Başa dön tuşu